Silnik Audi – chłodzenie

Zadaniem kierowcy nie jest tylko prowadzenie auta. Właściciel pojazdu musi także o niego dbać i zapobiegać awariom. Z tego też powodu ważne jest, aby posiadał jakąkolwiek wiedzę i potrafił określić czy dziwne odgłosy wydobywające się spod maski zwiastują coś poważnego. Najistotniejszym elementem, można by rzec ,,sercem” samochodu jest silnik.

Silnikowe serce –  co odpowiada za to, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco? 

Ci, którzy posiadają auto, przypuśćmy audi wiedzą zapewne, że  jego temperatura nie może być za wysoka. A czy wiedzą dlaczego tak ważne jest chłodzenie silnika audi? Maksymalna temperatura jaką może osiągnąć silnik to 150 °C. Układ chłodzenia silnika audi ma za zadanie zapobiec wzrostowi temperatury jak i utrzymać ją w optymalnym zakresie od 90 do 100 °C. Jeżeli ulegnie on dysfunkcji właściciel pojazdu może liczyć się ze:

  • szybkim wzrostem temperatury zasadniczych elementów silnika,
  • utratą własności smarnych oleju i jego spalanie,
  • przedwczesnymi samozapłonami mieszanki,
  • rozszerzeniem termicznym tłoka w cylindrze (zatarcie)

Jak widać, awaria układu chłodzenia silnika audi niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Dzięki temu, że silnik w dość wyraźny sposób daje do zrozumienia kierującemu, że jest mu zbyt gorąco wykrycie i zareagowanie w porę jest możliwe. Nie chłodzenie silnika audi doprowadzić może do jego „śmierci’.

Chłodzenie silnika audi – jak? 

Co zrobić, gdy w trakcie podróży kierowca zauważy wydobywający się dym spod maski i/lub nagły wzrost temperatury? Pierwszym krokiem ratującym sytuację będzie włączenie ogrzewania i nawiewu na maksimum. Pomoże to odprowadzić temperaturę z silnika. Może umożliwić to dojazd do najbliższego warsztatu. Jeżeli jednak i to zawiedzie należy odczekać kilkanaście minut i bezpiecznie odkręcić korek zbiorniczka wyrównawczego bądź chłodnicy, wezwać pomoc. Niezaprzeczalnie – pomoc specjalisty jest w takim przypadku nieunikniona. Więcej na https://superparts.pl/febi-bilstein-09800-pompa-wody-audi-a4-b5-a6-c5-vw-passat-b5-18t-febi/113222

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*